Zamislite da odrastate u današnjim vremenima…osim pandemije suočeni smo i sa drugim rizičnim faktorima zbog kojih su problemi u prilagodbi i mentalne bolesti sve prisutnije. Kršenja ljudskih prava, sukobi, PTSP-posttraumatski stresni poremećaj, prezasićenost informacijama, zastrašivanje i nasilje koje se događa kod kuće, u školi, na internetu… Veća je učestalost konflikata u braku i razvoda, ekonomska kriza, nezaposlenost i drugi financijski problemi roditelja, gubitak radnog mjesta, financijski krah, prezaduženost, materijalni gubici… gubi se empatija i tolerancija odraslih, kontrola emocija nije adekvatna, razvijaju se anksiozna i depresivna stanja, poremećaji spavanja, poremećaji prehrane, povećan je rizik od suicida, sklonost alkoholu, pušenju – ugroženo je i mentalno i fizičko zdravlje.
U takvom bi svijetu mladi trebali odrasti u mentalno zdrave i snažne osobe sposobne oduprijeti se zlostavljanju, nasilju i ostalim teškoćama s kojima se suočavaju.
Psihičke smetnje uzrokovane stresom, poteškoće u učenju, anksiozna i depresivna stanja, poremećaji prehrane i rizična ponašanja samo su neke od posljedica. Djeca i mladi imaju potencijal da se prilagode, ali ta prilagodba će biti uspješnija ukoliko im od najranije dobi pomažemo da razviju mentalnu otpornost kako bi se mogli nositi s izazovima današnjice. Premda nije jednostavno, može se raditi na jačanju mentalnih kapaciteta kako bi izbjegli i ublažili negativne efekte frustracija koje svakodnevno doživljavamo.
Prvo okruženje u kojem djeca mogu naučiti biti otpornija je porodica, a odmah za njom je škola.
U nastojanjima da djetetu budete podrška često nam se čini da nismo sigurni što i kako činiti…nema pravog recepta za uspjeh, međutim, bilo da smo mu učitelj ili roditelj, možemo učiniti sljedeće:
- Odvojite vrijeme za razgovor sa djetetom, slušajte šta vam dijete govori, ne upadajte u riječ, ne kritikujte i ne „poklapajte“svaku djetetovu izjavu- budite dobar sagovornik i time ćete ojačati njegovo samopouzdanje.
- Pomozite djetetu da ima stvarne, a ne imaginarne i prijatelje sa društvenih mreža- time ćete ojačati njegovu socijalnu prihvaćenost i socijalne vještine.
- Pomozite djetetu da nađe odgovarajući hobi kako bi znao da se odmori od svakodnevnih stresova na aktivan način, a ne uz telefon. Kao roditelj, pridružite se djetetu u šetnji kroz prirodu ili u bilo kojoj drugoj aktivnosti u kojoj ćete zajedno uživati.
- Potražite savjet stručnjaka ukoliko vidite da problem prevazilazi granice vaših mogućnosti.
Majida Memišević, psiholog